DARBA TIESISKO ATTIECĪBU IZBEIGŠANĀS.Darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību.
Darba līguma uzteikums ir vienpusējs tiesisks darījums, t.i., darbinieka vai darba devēja izdarīts gribas izteikum, ar kuru tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības. Uzteikumam jābūt izteiktam skaidri un nešaubīgi.
Saskaņā ar Darba likuma 101.panta pirmo daļu darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā, šādos gadījumos:
1. Darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību.
Lai darba devējs varētu piemērot iepriekš minēto uzteikuma pamatojumu, jābūt trīs elementiem, darbinieks pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību, pārkāpums izdarīts bez attaisnojuša iemesla, pārkāpums ir būtisks.
Senāts atzina, ka minētā tiesību norma piemērojama, ja darbinieks bez
attaisnojoša iemesla nav ievērojis darba līgumu vai noteikto darba kārtību un šis
pārkāpums ir būtisks, nevis formāls.
Senāts vienlaikus ir atzinis, ka to, vai pārkāpums ir vai nav būtisks, vērtē
tiesa. Taču, lai pārkāpumu atzītu par būtisku, darba devējam ir jāspēj pierādīt, ka
līguma vai noteiktās darba kārtības noteikumu ignorēšana uzņēmumam ir radījusi,
vai sagadoties citiem apstākļiem, varēja radīt zaudējumus vai ietekmēt parasto darba
gaitu, vai arī ir radījusi vai varēja radīt citas negatīvas sekas.
(SKC – 588/2010) Jēdziens „darba kārtības un līguma
noteikumi” aptver ne tikai atsevišķus darba devēja dokumentus ar šādiem nosaukumiem, bet arī normatīvos aktus, kas regulē atsevišķu profesiju pārstāvju
pienākumus darbā (
SKC – 819/2010).
Ja darba devējs ir nodomājis uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1. punkta noteikumiem, viņam ir pienākums pieprasīt no darbinieka rakstveida paskaidrojumu. Lemjot par iespējamo darba līguma uzteikumu, darba devējam ir pienākums izvērtēt izdarītā pārkāpuma smagumu, apstākļus, kādos tas izdarīts, kā arī darbinieka personiskās īpašības un līdzšinējo darbu.
Darba devējs var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1. punkta noteikumiem, ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas.
Ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts garāks uzteikuma termiņš, darba devējam, uzteicot darba līgumu, jāievēro termiņš, proti, 10 dienas — ja darba līgums tiek uzteikts šā likuma 101. panta pirmās daļas 1. noteiktajā gadījumā.