Pagaidu aizsardzība pret vardarbību
Šis raksta temats atšķirsies no ierastajiem rakstiem, kas tika veltīti darba tiesības jautājumiem.
Aizsardzība pret vardarbību ir aktuāls temats mūsdienas realitātē. Diemžēl prakse atklāj bēdīgu ainu par to, ka daudzi cilvēki nezin par aizsardzības mehānismiem pret vardarbību un nezin ka tos īstenot.
attēls iegūts no https://www.lm.gov.lv/lv/media/7510/download
Kas nosaka aizsardzību pret vardarbību : Civilprocesa likums 30.5
nodaļa Pagaidu aizsardzība pret vardarbību (stājas spēkā 31.03.2014.).
Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 326/330, 03.11.1998.; Latvijas Republikas
Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 23, 03.12.1998
Kādos gadījumos: Pagaidu aizsardzība pret vardarbību pieļaujama prasībās par laulības neesamību vai šķiršanu, prasījumos personisku aizskārumu dēļ, prasībās par uzturēšanas līdzekļu piedziņu, prasībās par pušu kopīgā mājokļa dalīšanu, kurā tās dzīvo vienā mājsaimniecībā, vai tā mājokļa lietošanas kārtības noteikšanu, kurā puses dzīvo vienā mājsaimniecībā, un lietās, kas izriet no aizgādības un saskarsmes tiesībām. Vēršu uzmanību, ka Civillikuma 250.43 panta norādītais prasību saraksts nav prekluzīvs. Tas nozīme, ka ne visi gadījumi ir aprakstīti noradītajā pantā. Katru gadījumu tiesa izvērtē individuāli.
Vardarbības veidi: fiziska, seksuāla, psiholoģiska, ekonomiska, vardarbīga kontrole u.c. darbības, kuru mērķis ir kaitēt, sodīt vai iebiedēt aizkārto personu.
Pagaidu aizsardzības pret vardarbību mērķis: ir rādīt procesuālo mehānismu, lai no vardarbības cietusī persona nekavējoties saņemtu atlīdzību.
Lai varētu izpildīt mērķi ir noteikts, ka:
- par pieteikumu nav jāmaksā valsts nodeva;
- pats pieteikums, kurā cietusī persona ir apliecinājusi sniegto ziņu patiesumu, ir pierādījums lietā; pieteikums tiek izlemts nākamajā dienā;
- pieteicējam nav jānorāda, kādu prasību tas gatavojas iesniegt tiesā;
- tiesa nevar pieteikumu atstāt bez virzības.
Savukārt, ja tiesa piešķir pagaidu aizsardzību, tad tas uzliek par pienākumu celt arī prasību tiesā pret varmāku viena mēneša laikā no pagaidu aizsardzības piešķiršanas brīža.
Pagaidu aizsardzību var prasīt ne tikai sev, bet arī bērniem.
Kādā veidā būtu
iesniedzams pieteikums: Ministru
kabineta 2014.gada 25.marta noteikumi Nr.161 “Kārtība, kādā novērš vardarbības
draudus un nodrošina pagaidu aizsardzību pret vardarbību”, Pieņemts:
25.03.2014., Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 64, 31.03.2014 nosaka kartību kādā pieņem, paziņo un izpilda policijas lēmumu, ar
ko uzliek par pienākumu personai, kas rada draudus mājoklī pastāvīgi dzīvojošai
personai (turpmāk – aizsargājamā persona), atstāt mājokli, kur pastāvīgi dzīvo
aizsargājamā persona, neatgriezties un neuzturēties minētajā mājoklī un tā
tuvumā, kā arī kārtību, kādā pieņem un pārsūta tiesai pieteikumu par pagaidu
aizsardzību pret vardarbību, ko iesniedz ar policijas starpniecību.
MK noteikumu Nr.161 3.pielikumā ir atrodama pieteikuma veidlapa. Veidlapa sastāv no 12 punktiem. Ļoti precīzi ir jāaizpilda 4.punktu, t.i., Kāda veida vardarbība (fiziska, seksuāla, psiholoģiska vai ekonomiska) vai vardarbīga kontrole (tāda darbība vai darbību kopums, kas ietver aizskaršanu, seksuālu piespiešanu, draudus, pazemošanu, iebiedēšanu vai citas vardarbīgas darbības, kuru mērķis ir kaitēt, sodīt vai iebiedēt aizskarto personu) ir vērsta pret prasītāju un kā tā izpaužas, 5.punktu, t.i., Prasītāja un atbildētāja attiecību statuss un raksturojums (atzīmēt vajadzīgo). Vēršu uzmanību, ka ne visi varianti ir norādīti 5.punktā. Un 6.punktu, t.i., Piemērojamais pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzeklis (var atzīmēt vairākus) un tā pamatojums. Var atzīmēt vairākus līdzekļus.
Raksta pielikumā ir veidlapas paraugs.
Lēmumu par pagaidu aizsardzību var pārsūdzēt. Lēmumu par pagaidu aizsardzību nedrīkst pārkāpt, par pārkāpšanas faktu tiek ierosināta krimināllieta.